Skróty klawiszowe:

wielkość tekstu: A A A

Kalendarz

Aktualnie na tablicy

"Przerwany marsz..." - obchody 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

Strona główna » Aktualności » "Przerwany marsz..." - obchody 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

 „Przerwany marsz …” pod takim hasłem w wielu szkołach odbyła się inauguracja roku szkolnego 2019/20. Akcja ta polegała na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku, przerwanego przez wybuch II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży.  

Zaplanowana na pierwszy dzień szkoły akcja miała być okazją do tego, aby młodsze i starsze pokolenia mogły wspólnie przywitać nowy rok szkolny. 

 Spotkanie o takim charakterze i z okazji 80 Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej odbyło się w naszej szkole w dniu 10 września.  

Zaszczycili nas swoją obecnością: Pani Stanisława Toborowicz, Pani  Wiesława Kret, Panowie Czesław Szwej, Henryk Szota i Marian Ogonek oraz Pani Monika Kotnis, wnuczka zmarłego Bronisława Janusa odznaczonego Orderem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Przybyli goście mimo, że w dniu wybuchu II wojny światowej mieli kilka lat, a po jej zakończeniu byli rówieśnikami wielu naszych młodszych uczniów to przekazali nam cenne wspomnienia z tamtych czasów. Opowiadali swoje przeżycia, których doznali bezpośrednio, ale także wspominali przekazy swoich rodziców i dziadków.  

Spotkanie było niesamowitym doznaniem historycznym i patriotycznym. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem słuchali wspomnień z czasów wojny, opowieści o dramatycznych losach rodzin naszych gości. Goście przynieśli ze sobą pamiątki rodzinne - świadectwo szkolne z czasów wojny w języku niemiecki, artykułu prasowe itp. Pani Monika Kotnis wzbudziła duże zainteresowanie historią swojej rodziny, która za ukrywanie Żydów została wymordowana, jak również Niemcy spalili całe ich domostwo. Cudem przeżył Pan Bronisław ze swoim ojcem przebywający w tym czasie poza domem. Za pomoc Żydom dziadek p. Moniki otrzymał Order Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata i inne odznaczenia, które mogliśmy podziwiać. Dopełnieniem spotkania było śpiewanie patriotycznych piosenek w wykonaniu chóru szkolnego jak również gra na harmonijce ustnej Pana Czesława Szweja. 

Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i wspaniałe ciepłe spotkanie, które było niezapomnianą lekcją historii …  

Jak mówił Papież Jan Paweł II "Naródktóry nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości” 

 

czytano: 230 razy

autor: sp3dzwonosierbowice.pl

data dodania: 2019-09-12 09:50:39

Szkoła Podstawowa nr 3 w Dzwono-Sierbowicach
Dzwono-Sierbowice 2, 42-436 Pilica
e-mail: dzwonosierbowice@poczta.onet.pl

tel.: 32 6735005
e-mail: biuro@sp3dzwonosierbowice.pl

Szkoła Podstawowa nr 3 w Dzwono-Sierbowicach
Poleć stronę
Zapytanie
Wersja mobilna