Liczba Pi

Strona główna » Aktualności » Liczba Pi

14 marca to Międzynarodowy Dzień Liczby π .Uczniowie klasy 5 SP nr 3 przybliżyli historię oraz zastosowanie tej liczby. Liczba π zwana także ludolfiną to najbardziej fascynująca liczba na świecie. Liczba Pi – zgodnie z matematyczną definicją – to stosunek obwodu koła do jego średnicy, zapisywana jest w postaci symbolu: π, jest liczbą niewymierną. Przybliżona wartość liczby wynosi 3,14 – tyle o liczbie Pi wie większość z nas.

Oprócz wzorów matematycznych wykorzystywana jest również we wzorach fizycznych, demograficznych, a także epidemiologicznych. Wykorzystanie jej pozwala na wykonanie obliczeń z wysoką dokładnością. Stosuje się ją w: geometrii, analizie matematycznej, teorii liczb, rachunku prawdopodobieństwa, demografii, równaniach teorii grawitacji, a także matematyce kwantowej. Co ciekawe Pi jest inspiracją również dla wielu artystów. O liczbie Pi jako godnej podziwu liczbie pisała nasza noblistka Wisława Szymborska. Obchody Dnia Liczby Pi mają przede wszystkim stanowić zachętę do czerpania radości z matematyki oraz do podejmowania przez młodych ludzi dziesiątek wyzwań, jakie oferują organizowane na całym świecie wydarzenia, konkursy i zawody. Ogólnie chodzi o to, żeby matma stała się popularnym i lubianym przedmiotem.

data dodania: 2023-03-16 13:44:05