Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Wycieczka Szlakiem Piastowskim - przedsięwzięcie M.E. ,,Podróże z klasą”
W poniedziałkowy poranek 14 października 2024 r. wybraliśmy się na czterodniową wycieczkę szkolną śladami pierwszych Piastów w ramach program “Podróże z klasą”.
Swoją wycieczkę rozpoczęliśmy od spotkania z naszym przewodnikiem w Poznaniu. Pan Sławomir zaprowadził nas do najstarszej części Poznania – Ostrowa Tumskiego , m.in. do katedry . Następnie szybkim krokiem udaliśmy się na poznański rynek, by o godz. 12. 00 usłyszeć hejnał oraz zobaczyć dwa trykające się koziołki, które są symbolem stolicy Wielkopolski. Po obejrzeniu starówki udaliśmy się do Rogalowego Muzeum Poznania. Znajduje się ono na Starym Rynku, w jednej ze starych kamieniczek naprzeciwko Ratusza. Zaznajomiliśmy się z niektórymi wyrazami z gwary poznańskiej. Poznalśmy i legendę o św. Marcinie oraz dowiedzielśmy się, skąd wzięły się rogale świętomarcińskie. Potem starszy rogalowy mistrz wyjaśniał nam etapy powstawania rogali.
W drugim dniu odwiedziliśmy Biskupin, a dokładnie Muzeum Archeologiczne, gdzie przenieśliśmy się w czasie, zaczęliśmy zwiedzać osadę znajdującą się na półwyspie. Mogliśmy zobaczyć tu rekonstrukcje chat sprzed setek czy nawet tysięcy lat, ale jednocześnie poznać zwyczaje żyjących tu kiedyś ludzi, ich pracę i rzemiosło.
Po południu pojechaliśmy do Strzelna, gdzie wraz z przewodnikiem odwiedziliśmy Rotundę Prokopa oraz Bazylikę Świętej Trójcy, poznając ich historię.
Trzeciego dnia pojechaliśmy do Gniezna. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od poznania historii Mieszka I oraz jego syna Bolesława Chrobrego, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zwiedzania Katedry Gnieźnieńskiej, gdzie widzieliśmy organy i 14 kaplic oraz zeszliśmy do podziemi. Tam mogliśmy zobaczyć odkrywkę wykopalisk archeologicznych związanych z tą świątynią. Zobaczyliśmy fragmenty posadzki z pierwotnej świątyni romańskiej. Kościół ten był miejscem koronacji pierwszych królów polskich. W podziemiach oglądaliśmy najstarszy w Polsce napis nagrobkowy z ok. 1006. Zachowały się tu również pozostałości paleniska kultowego, pochodzącego prawdopodobnie z VIII w. Po wyjściu z podziemi udaliśmy się do drzwi gnieźnieńskich, na których były przedstawione najważniejsze sceny z życia św. Wojciecha.
W ostatnim dniu naszej wycieczki pojechaliśmy do Kórnika, gdzie zwiedziliśmy Muzeum, potem do rogalińskiego pałacu, a na koniec do Muzeum Arkadego Fidlrea znajdującego się w Puszczykowie.
Placówka mieści się w starym domu rodziny Fiedlerów pod Poznaniem. Mieliśmy okazję zwiedzić dom,w którym znajdowała się ekspozycja prezentująca eksponaty przywiezione z wypraw podróżnika, m.in. maski, rzeźby obrzędowe czy łuki. Jednak największym zainteresowaniem cieszył się żywy okaz piranii! Zwiedzaliśmy tzw. „Ogród Tolerancji”, znajdujący się wokół willi, w którym zgromadzono, m. in. posąg buddy i pomnik siedzącego byka czy replikę statku „Santa Maria” Krzysztofa Kolumba.
Wycieczka była dla wszystkich niesamowitym przeżyciem. Tym bardziej, że miejsca, w których byliśmy są początkami naszego państwa. Podziwialiśmy i poznawaliśmy naszą historię.
czytano: 56 razy
autor: sp3dzwonosierbowice.pl
data dodania: 2024-10-28 14:08:17
Szkoła Podstawowa nr 3 w Dzwono-Sierbowicach
Dzwono-Sierbowice 2, 42-436 Pilica
e-mail: dzwonosierbowice@poczta.onet.pl
tel.: 32 6735005
e-mail: dzwonosierbowice@poczta.onet.pl