Szkolne Drzewo Sprawiedliwych

Strona główna » Aktualności » Szkolne Drzewo Sprawiedliwych

Szkoła Podstawowa nr 3 w Dzwono - Sierbowicach zorganizowała uroczystość zasadzenia drzewa poświęconego rodzinie Janusów, którzy w czasie II wojny światowej ryzykowali życie, ukrywając Żydów przed okupantami. Za ten niezwykły czyn sześcioro członków rodziny poniosło tragiczną śmierć. Wydarzenie to wpisało się w akcję „Nasze Szkolne Drzewo Sprawiedliwych”, ogłoszoną przez Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Stanisław, Marianna i Bronisław Janus zostali uhonorowani medalem “Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. Ich odwaga i bezinteresowna pomoc dla prześladowanych ludzi stanowiła jasny przykład ludzkiej solidarności w najtrudniejszych czasach.

W uroczystości zasadzenia drzewa wzięła udział Pani Dyrektor Alicja Baran, nauczyciele oraz uczniowie klas 4-8. Wszyscy zebrani mieli okazję usłyszeć  historię rodziny Janusów, która przypomina nam o wartościach takich jak odwaga, współczucie i szacunek dla drugiego człowieka.

Nasze Szkolne Drzewo Sprawiedliwych to nie tylko symbol pamięci o bohaterach, ale także przypomnienie, że każdy z nas może wpłynąć na świat, podejmując właściwe decyzje i działając zgodnie z wartościami. To drzewo będzie rosło, symbolizując nadzieję i pokój, a historia Rodziny Janusów będzie przekazywana kolejnym pokoleniom.

data dodania: 2024-03-15 13:39:41