Osobliwości świata fizyki

Strona główna » Aktualności » Osobliwości świata fizyki

30 września uczniowie klasy szóstej, siódmej i ósmej mieli okazję wysłuchać wykładów z cyklu „ Osobliwości świata fizyki” organizowanych przez Uniwersytet Śląski Dzieci w Katowicach. W tym roku odbyło to się za pośrednictwem platformy YouTube. Wykłady składały się z dwóch części. Pierwsza nosiła tytuł „Równowaga ponad wszystko”. Prowadzący wyjaśnił na czym polega tajemnica starożytnych budowli, które przetrwały tysiąclecia i trzęsienia ziemi. Przedstawił kilka zasad pozwalających na budowę akweduktów, wieżowców oraz przepraw przez rzekę. Druga część pt.„Zakręcony świat” dotyczyła ruchu obrotowego Ziemi. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć, jak ruch obrotowy układu wpływa na przebieg zachodzących w nim zjawisk. Dowiedzieli się, dlaczego odnajdując na niebie Wielki Wóz, potrafimy wskazać kierunek północny, jak wahadłem potwierdzono ruch obrotowy naszej planety oraz  dlaczego cyklony na półkuli północnej wirują zawsze przeciwnie  do wskazówek zegarka. Wykłady ilustrowane były wieloma ciekawymi eksperymentami fizycznymi. Po każdym z nich odbyło się spotkanie z wykładowcami, połączone z dyskusją za pośrednictwem platformy Zoom. Wykłady na pewno  na długo zostaną w pamięci naszych uczniów oraz pomogą w zrozumieniu praw fizyki, jakimi rządzi się otaczający nas świat.

data dodania: 2020-10-06 15:02:09