Narodowe Czytanie 2021

Strona główna » Aktualności » Narodowe Czytanie 2021

Nasza szkoła wspólnie z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Pilicy zorganizowała X jubileuszową akcję Narodowego Czytania. Utworem, z którym przyszło nam się zmierzyć w tym roku była “Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęły się już w wakacje, kiedy to uczniowie klasy VIII otrzymali teksty utworu Zapolskiej.

Wspólne czytanie odbywało się w sobotę, 4 września o godzinie 16.00 w specjalnie przygotowanej scenografii salonu państwa Dulskich,  z udziałem zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: burmistrz Miasta I Gminy Pilicy pan Artur Janosik, dyrektorzy szkół naszej gminy, radni z naszego regionu. Gości powitała dyrektor szkoły pani Alicja Baran wraz z dyrektorem biblioteki panem Wojciechem Siejką. Na początku pan burmistrz odczytał list Prezydenta RP, następnie dyrektor biblioteki  przedstawił życiorys autorki dramatu. Uczniowie w strojach z epoki wcielili się w bohaterów tragifarsy, czytając wybrane akty I sceny. Rolę pani Dulskiej odegrała uczennica klasy VIII Jagoda Szota, a rolę pana Dulskiego Pan Wojciech Siejka.  Nie sposób byłoby przedstawić utworu w całości, więc wybrano tylko te fragmenty, które pozwoliły słuchaczom na poznanie najważniejszych postaci utworu oraz głównego problemu, czyli  kryzysu moralności mieszczańskiej z przełomu XIX I XX wieku.  Mamy nadzieję, że przygotowana scenografia oddawała klimat epoki, w której żyła Gabriela Zapolska, a przeczytana lektura wzbudziła w słuchaczach wiele refleksji.

Pozostali uczniowie również mieli okazję przyłączyć się do tej akcji, bowiem w piątek  uczestniczyli w próbie generalnej naszego spektaklu, a oprócz tego na pamiątkę tego wydarzenia każdy uczeń otrzymał w zeszycie do języka polskiego pamiątkową pieczęć z Kancelarii Prezydenta RP.

data dodania: 2021-09-07 16:41:33