Chcemy mówić językiem żyrafy!

Strona główna » Aktualności » Chcemy mówić językiem żyrafy!

W marcu i kwietniu na godzinach wychowawczych w klasie 4 został przeprowadzony cykl zajęć dotyczący porozumienia bez przemocy (NVC) – komunikacji opartej na empatii.

Według Marshalla B. Rosenberga ważne jest, by świadomie wybierać, w jaki sposób możemy i chcemy się porozumiewać. Mamy wybór między językiem żyrafy, a językiem szakala.

Język żyrafy to język serca. Wyraża on nasze uczucia i potrzeby, polega na szczerości i chęci słuchania drugiej strony. Żyrafa została symbolem serdecznego porozumienia, ponieważ jest ssakiem o największym w porównaniu do masy ciała sercu i najdłuższej szyi. Serce jest symbolem uczuć, natomiast długa szyja umożliwia szeroką perspektywę spojrzenia, zdolność patrzenia i wnikania w głąb siebie i drugiego człowieka. Relacje budowane w świecie żyrafy są szczere, bezpieczne, wolne, pełne empatii i szacunku.

Język szakala opiera się na komunikatach kierowanych do innych w formie ocen, sądów, oskarżeń, żądań, narzucania swojego wyboru. Jest to język, który sprzyja nieporozumieniom i konfliktom. Szakal lubi manipulacje, uzależnienie i przemoc.

Uczniowie wysłuchali opowiadania "Szakal i żyrafa" wg teorii Marshalla B. Rosenberga.
A zaczynało się tak:

"Jaś bardzo pokłócił się ze swoim kolegą z grupy Antosiem. Był zły na niego i nie wiedział, co z tym zrobić. Usiadł więc na wygodnej pufie i zamknął oczy. Wyruszył do krainy wyobraźni, aby tam znaleźć rozwiązanie..."

Poznali dwa sposoby rozwiązania problemu głównego bohatera i zgodnie stwierdzili, że zamiast kogoś krytykować, warto mówić o własnych uczuciach i potrzebach oraz reagować na uczucia i potrzeby innych.

"Jeśli chcę, by inni słuchali mnie,

Wtedy muszę w żyrafę zmienić się.

Nastawić uszy do słuchania,

Przygotować serce do dawania.

Koniec z wyzwiskami, koniec z wyśmiewaniem,

Chcę zrozumieć innych i liczyć się z ich zdaniem.

Mówienie o uczuciach wielką moc ma,

Po naszych zajęciach, każdy już to zna"

Do klasy dołączyła również maskotka - żyrafa, która jeszcze bardziej ma zachęcać do komunikacji bez przemocy, czyli mówienia językiem serca.

Na zakończenie uczniowie zostali poproszeni o namalowanie żyrafy i szakala według własnej wyobraźni.

data dodania: 2023-04-17 17:42:54