KWIATODZIELNIA - innowacyjny projekt Szkolnego Koła Ligii Ochrony Przyrody

Strona główna » Aktualności » KWIATODZIELNIA - innowacyjny projekt Szkolnego Koła Ligii Ochrony Przyrody

Kwiaty od wieków fascynują ludzi swoją piękną barwą, delikatnością i zapachem. Jednakże, za tą estetyką kryje się również szereg korzyści ekologicznych i społecznych, których niektórzy być może nie dostrzegają na pierwszy rzut oka. Jedną z tych korzyści jest działalność kwiatodzielni, która nie tylko przyczynia się do zachowania różnorodności biologicznej, ale również wpływa na dobrobyt społeczny i ekonomiczny.

Czym jest kwiatodzielnia?

Kwiatodzielnie to miejsca, gdzie można oddać sadzonki roślin zielnych, wieloletnich czy ziół. Z kwiatodzielni możemy zabrać rośliny, które nas zachwyciły wyglądem znamy je albo chcielibyśmy je pielęgnować, w swoim domu czy ogrodzie.

Działalność kwiatodzielni przynosi liczne korzyści dla środowiska. Po pierwsze, kwiaty przyciągają różnorodność zwierząt, w tym owady zapylające, które są kluczowe dla utrzymania równowagi ekosystemów. Dzięki temu kwiatodzielnie przyczyniają się do zachowania bioróżnorodności i stabilności ekosystemów.

Po drugie, niektóre gatunki kwiatów wykazują zdolność do fitoremediacji, czyli oczyszczania gleby i wody z zanieczyszczeń. Wykorzystując specjalne procesy metaboliczne, niektóre rośliny są w stanie wchłaniać i neutralizować toksyczne substancje, co może być szczególnie istotne w przypadku obszarów dotkniętych zanieczyszczeniami przemysłowymi.

Kwiatodzielnia w naszej szkole została zorganizowana przez Szkolne Koło Ligii Ochrony Przyrody pod opieką pani Magdaleny Dachowskiej.

Dziękujemy wszystkim za udział w naszej akcji.

data dodania: 2024-04-26 16:09:58